Industriálny štýl bývania začal byť posledné roky veľmi populárny a my Vám v článku odpovieme na otázku prečo ide industriálny interiér do popredia a aké typy nábytku tento štýl charakterizuje.

V našom článku sa dozviete všetko o industriálnom štýle bývania. Keď sa zapozeráte na interiér zariadený v industriálnom štýle, môžete pozorovať hru kontrastov. Kontrast starého povojnového štýlu s nádychom priemyselného dizajnu s novou modernou uhľadenosťou a nádychom trendovosti. Kontrast chladného kovu s teplým drevom. 

História a vznik industriálneho štýlu bývania

Keď začneme bádať do minulosti starého New Yorku, zistíme, že toto mesto sa stalo zárodkom vzniku industriálneho štýlu bývania. Pri vzniku sa ale vôbec nerátalo s tým, že naberie v dnešnej dobe takú trendovosť. Zámer v dobe vzniku tohto štýlu bol totiž celkom odlišný.

S nedostatkom dostupného bývania vo veľkých mestách našli podnikatelia spôsob, ako premeniť opustené priemyselné priestory na byty. Predpokladá sa, že tento trend sa začal na Dolnom Manhattane v New Yorku koncom 60. rokov, keď si umelci prenajímali bývalé priemyselné priestory najprv ako ateliéry a potom sa v nich časom rozhodli žiť a menili ich na svoje domovy.

Staré priemyselné budovy v New Yorku boli štandardne stavané zo železobetónového skeletu v podobe stĺpov, ktoré držali celú nosnosť budovy a obvodové steny sa stavali z klasickej pálenej plnej tehly. Povrch tehly mohol a nemusel byť natretý na bielu farbu. 


zdroj: www.housingfinance.com

Okná v budove boli vysoké (zväčša od podlahy po strop), väčšinou kovové, mnohokrát na vrchu ukončené s klenbou. Vzhľadom na veľký rozmer okien boli okná aj predelené mriežkou na viacero častí. Tento trend sa zachoval aj v súčasnej podobe industriálneho štýlu. Keďže sa jednalo o priestory, kde kedysi sídlila priemyselná výroba, tak v závislosti od výroby sa v priestoroch nachádzali rôzne trubky a ventilačné šachty. Nakoľko v budove nebolii takmer žiadne priečny, trubky neboli skryté v stenách. Boli teda viditeľné. Podlahy v budovách boli buď betónové alebo drevené. Steny v budovách boli väčšinou len tie obvodové a to buď bola ponechaný textúra tehly alebo sa premaľovala na bielo, aby sa zvýšila svetlosť v miestnosti. 

Ak by sme si to pekne zhrnuli, tak zistíme, že spoločné znaky pre tieto priestory boli: 

 • Vysoké stropy (3 metre a viac)
 • Veľká plocha miestnosti
 • Nosnosť zabezpečovali nosné stĺpy v miestnosti
 • Vysoké priemyselné okná - mnohokrát od podlahy po strop. 
 • Betónové alebo drevené podlahy
 • Potrubia a vzduchové šachty naprieč priestorom
 • biele alebo tehlové steny
 • V prípade podkrovných priestorov aj staré masívne drevené trámy

A tu sa začali rodiť prvotné prvky industriálneho štýlu.

Kľúčové znaky industriálneho štýlu

Charakteristické prvky súčasného industriálneho zariadeného interiéru nadpájajú na históriu industriálneho štýlu a zároveň kombinujú moderné trendy súčasnosti.

Pri zariaďovaní vášho domova v industriálnom štýle je potrebné dodržať nasledovné vlastnosti, ktoré tento spôsob zariaďovania charakterizujú: 

 • Kov a drevo sa stanú najlepšími parťákmi - tieto dva materiály vždy zostanú v priemyselnom priestore, keď z neho vysťahujete všetok nábytok a zariadenia. Preto sa stali neoddeliteľnou súčasťou priemyselného štýlu. Žiaden iný štýl zariaďovania interiéru nie je tak silno charakterizovaný kovom, ako industriálny. Ako dobre vieme, kov je síce elegantný a moderný, ale ako materiál je veľmi chladný. Preto práve drevo dodáva miestnosti v industriálnom štýle chýbajúce teplo a keďže kov nemá žiadnu textúru, drevená textúru tento nedostatok odstraňuje.


Zdroj: pinterest.com

 • Tehla a betón sú základné stavebné prvky - Betónové stĺpy, betónové podlahy a betónové steny. Pokiaľ sú podlahy a steny betónové, textúru betónu zachovávame. Takto upravený betón sa nazýva pohľadový betón. Je vybrúsený do hladka. Pokiaľ sa rozhodnete pre pohľadový betón, zvykne sa z neho robiť strop alebo niektorá zo stien.


--> Tip na dekoráciu z obrázku: Drevená polygonálna mapa
zdroj: www.home-designing.com

 • Okrem betónu sa ako stavebný prvok používa veľmi často klasická pálená tehla. Vytvára peknú textúru, na pohľad sa jedná o teplejší materiál. V dnešnej dobe sa fantázii medze nekladú a na trhu je možné nájsť široký sortiment obkladov s pálenou tehlou. Jedná sa o tradičný materiál používaný v minulosti. Pre industriálny štýl je charakteristická pôvodná textúra tehly, prípadne natretá na bielo.


--> Tip na dekorácie z obrázku: Polygonálny vlk a Polygonálny jeleň z dreva
zdroj: www.decorilla.com

 • Farebná paleta v rytme neutrálnych farieb - pri výbere farebnej palety sa snažíme zladiť farby v neutrálnych farbách. Teda biela, čierna a odtiene sivej. Okrem týchto farieb je pre industriálny štýl charakteristická tehlová farba, medená farba + drevo, ktoré májú tiež svoju špecifickú farbu a zaraďujú sa medzi teplé farby. Drevo je možné použiť v pôvodnej prírodnej farbe alebo ho natierať do tmavších, hnedých odtieňov.
 • Hranaté tvary vytvarujú miestnosť - ostré pravidelné pravouhlé tvary sú veľmi typické znaky industriálneho štýlu. Hranatosť dodáva priestoru pravidelnosť rovnomernosť a hlavne technickosť. Nepravidelné abstraktné a okrúhle tvary sa snažíme udržať na minime, aby sa zachoval priemyselný duch v miestnosti.


Dekorácie a doplnky v industrálnom štýle

Dekorácie a doplnky dotvárajú miestnosť . Pri voľbe dekorácií v industriálnom štýle je potrebné zohľadniť farbu a materiál. Vyberáme tmavšie doplnky, snažíme sa siahnuť aj po kove. Kovové lustre, kovové lampy sú skvelým príkladom.

Znie to možno divne, ale doplnkami sa snažíme dosiahnuť efekt, aby sme sa cítili ako v továrni z 20. storočia s nádychom moderného ducha. A keďže miešame priemysel a domácnosť do jedného štýlu, priemyselný štýl bývania sa tomu aj prispôsobil. A doplnky budú skvelý spôsob, ako to docieliť.

 • Na osvetlenie sa veľmi hodia použiť tzv. edisonovky. Svojím vzhľadom pripomínajú staré retro žiarovky. Majú tlmené svetlo veľmi teplej farby. Skvele dotvárajú miestnosť. Na trhu ich ponúkajú obchody v rôznych druhoch, takže o výber máte postarané.


zdroj: www.homelectrical.com

 • Dôležité sú ostré hrany - aby vám opticky do priestoru ladili doplnky, máme aj my v dielni DUBLEZ v ponuke výrobky, ktoré sa svojim polygónovými ostrými hranami skvele hodia do industriálneho interiéru. 


--> Produkt na obrázku: Polygonálny vlk z dreva

 • Zakomponovanie kože nemusí byť vôbec zlý nápad - kožená sedačka, prípadne kožené časti nábytku dodajú miestnosti nádych luxusu, hnedá farba kože zas vykompenzuje chladný kov.
 • Obrazy s dôrazom na históriu - veľmi pekne dotvoria industriálny interiér staré retro čiernobiele fotografie, ktoré vkladáme do väčších čiernych rámov, aby mali fotografie okolo seba biely priestor. Do popredia idú aj obrazy, ktoré zobrazujú retro technickú dokumentáciu rôznych typov patentov, technické výkresy, výstrižky z novín, staré plechové retro nápisy rôznych obchodných značiek, staré americké poznávacie značky z auta a pod.


--> Produkt na obrázku: Drevený gravírovaný obraz - Lokomotíva


Zdroje: 

 • https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-industrial-style
 • https://www.decoraid.com/blog/interior-design-styles-definition/industrial-style
 • https://freshome.com/inspiration/the-defining-a-style-series-industrial-design/
 • http://www.home-designing.com/four-types-of-industrial-style-decor